Co czyni człowieka? Koncepcje ciała w strefie południowego Bałtyku późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza

What Makes a Man? Body Concepts in the South Baltic During the Late Bronze and Early Iron Ages

Autor/Autorzy: Katarzyna Ślusarska

Abstract

The aim of this study is to find an answer how human body was perceived and valued by the communities of the southern Baltic coast in the first half of the 1st millennium BC, i.e. during the period of development of the Lusatian culture and the Pomeranian culture associated with the Late Bronze Age and with Early Iron Age respectively. The research area included the northern part of the European Plain between the Elbe and Vistula-Narew-Bug basin. Sixteen sculptures and 35 representations engraved on urns were analysed. Pattern recognition was applied to identify them.

Abstrakt

Celem tego studium jest próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób cielesność człowieka była postrzegana i waloryzowana przez społeczności południowego wybrzeża Bałtyku w pierwszej połowie I tysiąclecia BC, a więc w okresie rozwoju kultury łużyckiej, wiązanej z późną epoką brązu, i kultury pomorskiej odpowiadającej wczesnym fazom epoki żelaza. Obszarem badań objęto północną część Niżu Europejskiego pomiędzy dorzeczem Łaby a dorzeczem Wisły, Narwi i Bugu. Analizie poddano 16 przedstawień pełnofigurowych oraz 35 przestawień rytych na urnach ciałopalnych. Do ich identyfikacji posłużono się teorią rozpoznawania wzorców.

Keywords

First Millennium BC, anthropomorphism, body, visual narratives, pattern recognition

Słowa kluczowe

I tysiąclecie BC, antropomorfizacja, ciało, narracja wizualna, rozpoznawanie wzorów