Skarby przedmiotów metalowych z Dargobądza i Kamienia Pomorskiego w zbiorach Muzeum Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim

Hoards of metal objects from Dargobądz and Kamień Pomorski in the collection of the Kamień Land History Museum in Kamień Pomorski

Abstract

In recent years, several assemblages as well as individual objects have been discovered in northern Poland which generally can be dated to the beginning of the Bronze Age. The article presents two newly discovered hoards of metal objects found in Kamień Pomorski (eight artefacts) and Dargobądz, Kamień Pomorski district (three artefacts). Their chronology was determined to be the end of the Early Bronze Age and the beginning of the second period of the Bronze Age based on their stylistic features, as well as on the results of radiocarbon dating of the wooden remains of the axe handle. It was also established a shaft was made of soft linden wood.

Abstrakt

W ostatnich latach na terenie północnej Polski odkryto kilka zespołów i pojedynczych obiektów, które generalnie można datować na początek epoki brązu. W artykule przedstawiono dwa nowo odkryte skarby przedmiotów metalowych znalezione w Kamieniu Pomorskim (8 zabytków) i Dargobądzu, pow. kamieński (3 zabytki). Ich chronologię ustalono na koniec wczesnej epoki brązu i początek drugiego okresu epoki brązu na podstawie cech stylistycznych, a także wyników datowania radiowęglowego drewnianych pozostałości rękojeści topora. Ustalono także, że trzon wykonano z miękkiego drewna lipowego.

Early Bronze Age, hoard, metal object, radiocarbon dating, pieces of wood

Słowa kluczowe

wczesna epoka brązu, skarby, przedmioty metalowe, datowanie 14C, szczątki drewna